Cyfrowe jednostki miary

Cyfrowe jednostki miar potrafią nieźle zamieszać w głowie. W tej notce przedstawimy, jakie są rodzaje cyfrowych jednostek miar oraz jak przeliczyć. Odpowiemy również na pytanie – ile pikseli ma centymetr?

Cyfrowe jednostki miar potrafią nieźle zamieszać w głowie. W tej notce przedstawimy, jakie są rodzaje cyfrowych jednostek miar oraz jak przeliczyć. Odpowiemy również na pytanie – ile pikseli ma centymetr?

Ile pikseli ma centymetr?

Jakie są cyfrowe jednostki miary? Co oznaczają? Jak je przeliczać? Postaramy się w miarę prosty sposób odpowiedzieć na te z pozoru trudne pytania.

Zacznijmy od tego, że cyfrowe jednostki miary są relatywne – w zależności od różnych czynników oznaczają różne długości. Takimi czynnikami może być na przykład rozdzielczość, ustawione parametry lub wymiary elementu.

Rodzaje cyfrowych jednostek miar

Cyfrowe jednostki miary to:

  • piksel
  • punkt
  • cal
  • centymetr
  • firet
  • procent
  • em oraz ich pochodne.

Cyfrowe jednostki miar – Piksel

Podstawową cyfrową jednostką miary jest piksel. To najmniejszy element obrazu cyfrowego i za jego pomocą wyrażana jest rozdzielczość ekranu czy wymiary cyfrowego obrazka. Bardzo często mylony jest z punktem, co jest zrozumiałe, bo przy standardowej rozdzielczości wyrażają tę samą długość.

Cyfrowe jednostki miar – Punkt

Punkt często używany jest do wyrażenia stopnia pisma, czyli potocznie mówiąc “wielkości czcionki”. Jest on jednostką pochodną od cala, wyraża długość dokładnie 72 razy mniejszą. Inną pochodną cala, na którą możecie natknąć się w projektowaniu jest pica, która wynosi ⅙ cala, czyli 12 punktów. Pica jest jednostką relatywną, która zależy od rozdzielczości. Rozdzielczość, o której mówimy w tym przypadku to rozdzielczość rastrowa. Uściślamy to, bo nie chodzi o rozdzielczość ekranu wyrażaną w liniach (np. 720p), czy pikselach (np. 1920×1200), ani też o rozdzielczość wydruku, która również wyrażana jest w ppi, bądź dpi.

Cyfrowe jednostki miar – Firet

Kolejną cyfrową jednostką miary związaną z projektowaniem jest firet. Zapewne nigdy o nim nie słyszeliście, to mały cwaniak, który chowa się w zaawansowanej typografii. Wynosi nie mniej, nie więcej a dokładnie tyle, ile ustawiony stopień pisma. 1 firet ma na przykład pauza lub spacja firetowa. Przy stopniu pisma 72 punkty pauza będzie miała długość 1 cal.

Cyfrowe jednostki miar – Procent

Jednostki, które omówimy teraz nie do końca można nazwać jednostkami, bo wyrażają właściwie wielokrotność i są bardziej działaniami matematycznymi. Jedyną taką jednostką używaną nie tylko w programowaniu jest procent. To łatwe – procent dotyczy setnej części elementu. W projektowaniu procent używamy tylko wtedy, kiedy chcemy zmienić wymiar elementu; w programowaniu natomiast procent odnosi się do rodzica danego elementu.

Pochodnymi procenta są jednostki vh (z ang.view height) i vw (z ang. view width). 1 vh to bowiem 1% wysokości ekranu, a 1 vw to 1% jego szerokości.

Cyfrowe jednostki miar – Em i Rem

Są jeszcze dwie cyfrowe jednostki wykorzystywane w programowaniu: em (z ang. element) i rem (z ang. root element). Em to wielokrotność wymiaru rodzica danego elementu, a rem to wielokrotność elementu bazowego (który może być tylko jeden na stronie).

Przeliczenia cyfrowych jednostek miar – przykład

Dla zobrazowania: Przy rozdzielczości ekranu 1920×1200 i standardowej rozdzielczości rastrowej, jeśli element bazowy ma 1 piksel, element rodzic zmiennej X 10 pikseli, a zmienna X 100 pikseli, to zmienna x będzie miała 100 rem, 10 em, 1920 vw, 1200 vh, 1000%, 100 punktów, ~1,4 cala i ~3,5 cm.

To w końcu ile pikseli ma centymetr?

Odpowiadając na pierwsze pytanie: centymetr będzie miał różną ilość pikseli w zależności od rozdzielczości 🙂 Standardowa rozdzielczość to 72 ppi, a więc 72 piksele to 1 cal, czyli 2,54 cm. Z obliczeń wynika zatem, że jeden centymetr ma zazwyczaj trochę ponad 28 pikseli.